Kendimi değiştiremiyorum! Değişimini engelleyen 3 neden

Hayatta hareketsiz durmak diye bir şey yoktur ve eğer ileriye gitmiyorsanız, geriye gidiyorsunuzdur.

Bazı insanların hayatlarındaki bir sorunu nasıl  tanımladıklarını, kendilerini değiştirmek istediklerine karar verdiklerini ve değişmeye başlamalarını şaşırarak izliyoruz. Bazılarının ise bunun gibi olumlu adımlar atamadıklarını ve sadece şikayet ettiklerini.

Bazı insanlar ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar takılıp kalıyorlar. Kendi kendine yardım kitapları okuyabilir, arkadaşları ve aileleriyle konuşabilir, terapiye gidebilir ve hatta birden fazla terapist görebilirler. Ancak yine de, sorunları düzelmiyor gibi görünüyor.

Bu kişiler kendi en büyük düşmanı olmaya devam ederken, siz çaresizce kenardan seyredebilirsiniz. Kendine zarar veren, başkalarının tavsiyelerini duyamayan veya alamayan ya da uzak ve ulaşılamaz olan kalıpları tekrarlıyor gibi görünebilir.

Bu kişi kendiniz olduğunda durum daha da acı verici olacaktır.

Çoğu insan değişmek ister, ancak kendilerini tekrar tekrar aynı şeyi yaparken bulurlar. Eğer bu senin döngünse, yalnız değilsin. İşte aynı davranışları tekrarlamanızın 3 nedeni.

 

1.Otomatik pilotla koşuyorsun.

Kararları verenin “siz” olduğunu düşünseniz de, çoğu zaman davranışlarınız sadece kalıplardır. Bu kalıplar alışkanlık haline gelir. Davranışlar alışkanlık olduğunda, onları ikinci bir düşünce olmadan yaptığımız anlamına gelir. Bilinçaltı bu alışkanlıkları sizin için yönetir, ancak bunun bir bedeli vardır. Bu durumda özgür seçimi kaçırırsınız. Otomatik pilotta çalışıp çalışmadığınızı bilmiyorsanız şu soruları sorun: Sık sık düşüncede kayboluyor musunuz? Duygusal tepkiler yüzünden sık sık pişmanlık duyuyor musunuz? Farklı şeyler yapmak için karar veriyor ama başaramıyor musunuz?

 

2.Gerçek değişime karşı rahatlıktan zevk aldığınızı kabul edin.

Alışkanlıklarınızın üstesinden gelebilmek için, onları olumsuz olarak görmenize rağmen, size birçok yönden hizmet ettiklerini anlamalısınız. Otomatik pilottaysanız, evliliğinizdeki boşluğu, nefret ettiğiniz işi veya ailenizle hissettiğiniz kopukluğu hissedemezsiniz. Otomatik pilot olaylarla veya kişilerle birlikte gelen duygularla yüzleşmeden bu dünyadaki rollerinizi yerine getirmenize yardımcı olur. Gününüzün nasıl geçeceğini tam olarak bilmenin bir rahatlığı vardır. Kendinizi rahat tutmak için düşük performans göstermeniz yeterlidir. Burada yüzleşmeniz gereken kendinizi rahat hissetmek için oldukça düşük bir performans göstermenizin yeterli olduğudur. Uzun zamandır gözden kaçırdığınız duyguları gözlemleyip daha iyi bir versiyonunuza ulaşmanın zamanı gelmedi mi?

 

3.Bedeni zihinle tanıştır.

Zihin ve beden arasında bir kopukluk yoktur, ancak çoğu insan için birbirlerinden tamamen habersizdirler. Değişmek için, ikisinin de uyumlu çalışmasını sağlamak gerekir. Bu her insan için farklı olsa da, her gün fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirmeye çalışmak önemlidir. Zihnin doğru beslenmeye, meditasyona, farkındalığa ve düşüncelerin incelenmesine ihtiyacı vardır. Vücudun en çok sevdiğiniz şekilde fiziksel çalışmaya ihtiyacı vardır (yoga, yürüyüş, fitness, kardiyo.). Bu uygulamalar sayesinde sezgilerinizi geliştirirsiniz. Vücudunuz yorgun olduğunda veya daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduğunda size söylemeye başlayacaktır. Stresli olduğunda veya dengeli olduğunda zihniniz size söyleyecektir.

BONUS: Sevilmediğini, kabul edilmediğini veya güvensiz olduğunu hissederek büyümek, çocuğa korunmak için etrafına duvarlar dikmeye zorlayabilir. Bu duvarlar çocuklukta yardımcı olur, ancak yetişkinlikte size en çok yardımcı olabilecek insanları engeller. Sizi destekleyebilecek insanlara güvenmek zor olabilir. Kendinizi güvende ama yalnız buluyorsanız; sizi geride tutan duvarların içinde hapsolmuşsunuz demektir.

Davranışlarınızı bir profesyonelle keşfetmek ve çözüm bulmak istiyorsanız, bize ulaşmaktan çekinmeyin.