SAĞLIKLI YAŞAM VE BESLENME

Bir çok insan hayatı boyunca defalarca kez diyet yapmıştır. Bir gün aynaya bakıp kıyafetlerinin üzerinde çirkin durduğunu gözlemlemiştir. Ya da sosyal çevresinden kilosu ve dış görünüşü ile ilgili negatif eleştiriler almıştır. Ya da aynaya baktığında eskisi kadar güzel görünmediğini fark etmiştir. Bu cümleler çoğaltılabilir. Burada temel olarak kişiyi diyet programına iten bir acı eşiğinin gelişmiş olmasıdır. Acı eşikleri kişileri belli bir dönem güzel güdüler. Sonrasında işler değişmeye başlayabilir.

Dengeli kilo vermek için beslenme programı uygularken, sınırlayıcı düşüncelerinizin tespiti önemlidir. Diğer taraftan bilinçaltınızda yer alan ancak sizin çoğu zaman farkında olmadığınız anılarınız da gereğinden çok yemenize sebep oluyor olabilir. Geçmişte problemin olduğu ve bu problemlerin oluşturduğu düşünceler varken dengeli beslenme programını belli bir dönem devam ettirebilirsiniz. Sonrasında zihin bu duyguları bastırabilmek adına sizden şekerli besinler yemenizi ister. Düşünceler duyguları, duygularda davranışları oluşturmaya devam eder ve bir kısır döngü oluşur. Bir bağlamda bağımlılık yaratan tüm maddeler kişi için antidepresandır adeta. Çünkü alkol, uyuşturucu, sigara gibi yüksek karbonhidrat ve şeker de beynin aynı bölgesini etkiler.

Önce sorun kendinize ve fark edin…

En çok hangi zamanlarda yemek yiyorum?

Sınırlayıcı inançların ve kötü anıların tespiti ve iyileştirilmesi ile hayatlarınız dilediğiniz gibi değişebilir. Eğer ki konu ideal kiloysa sınırlayıcı düşüncelerin değiştirilmesi ile hayat boyu bu ideal kilo korunabilir. Defalarca kez diyet yapmak zorunda kalmazsınız.